JOHAN ERIK HÖGLANDER, stolar, ett par, gustavianska, Stockholm, sent 1700-tal.
Målade. Skuren dekor av bland annat ros och bladverk. Nedåtsmalnande ben med med kannelyrer. Signerade IEH. Sitthöjd 44 cm.
Senare målning. Senare klädsel. Slitage. Märken. Färgbortfall. Torrsprickor. En stol med något lös sadelgjord.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.