Bricka med motiv av blå blomsterbuketter och ströblommor. Underrede fanerat med mahogny. Trissor och beslag av mässing. Längd 75. Bredd 54. Höjd 72 cm.
Bricka och bord ej ursprungligen varandra tillhörande. Skivan lagad. Torrsprickor. Fanerskador. Slitage. Krackelyr. Repor.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling.