Mörkbetsad ek. Gavlar med skuren dekor. Längd ca 230. Bredd 160. Höjd 110-150 cm.
Slitage. Torrsprickor. Maskstungen. Smärre skador och lagningar, bland annat en skadad sängknopp. Märken.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling