Bestående av:
Två urnor i underglasyrblått, höjd 5,5-8,5 cm.
En urna med lock, glaserad gods, diameter 13 cm (kantlagning).
Fat på fot, med motiv av växter, diameter 12 cm (kantlagningar).
Slitage, krackelyr, fåtal med lagningar. Glasyrnagg, bränningssprickor och mistor.