TORSTEN FRIDH, Skulptur, brons. Sign. Höjd 17 cm, längd 18 cm.
"Höken och duvan". Signerad med initialer TF. Mörkpatinerad brons. Höjd 15 cm (inklusive stenbas 17 cm).
Obetydlig ytsmuts.
Något avnött patinering.
"Höken och duvan" finns som en monumental fontänskulptur av Torsten Fridh. Skulpturen i brons är placerad på en hög granitpelare framför Daneliuska huset vid Stureplan i Stockholm 1990.
Konstnären har inspirerats av en notis i en tidning som beskrev en duvhöks attacker mot en duva. Duvan försvarade sig så tappert att höken till slut gav upp och flydde fältet. Pelaren står i ett granitkar ur vilket fyra vattenkaskader skjuter upp.