Vladimir Igorevich YAKOVLEV, pastell på papper, signerad och daterad 86 I.
Porträtt. 33 x 24 cm.
Ej examinerad ur ram.
Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.
Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)