KAFFESERVIS, 21 del, porslin, Lomonosov, Sovjetunionen, 1900-talets mitt.
Blå dekor samt förgyllningar. Tillverkad för exportmarknaden.
10 kaffekoppar med fat. (2 st extra fat).
10 assietter. ø 15,5 cm. (2 st extra fat).
Kakfat ø 22 cm.
Tillverkningsrelaterade märken i bottnen. Bruksslitage.