Dekor i underglasyrblått, balusterformad, med motiv av blommor. Lockknopp i form av mytologisk djur. Från Qianlongs period (1736-95), Qingdynastin. Höjd 36,5 cm. Höjd med lock 47,5 cm.
Slitage, mistor, kantlagning. Lock med insidesnagg. Knopp med nagg. Insidan med stjärnsprickor. Smärre bränningssprickor.