I form av hänglås med briljantslipade diamanter och cabochonslipade förmodligen turmaliner. Stämplade Nouvelle Bague. Italiensk stämpel, 750, 18K. Diamanter totalt ca 1,20 ct. Örhängen stift med clips, höjd ca 2,5 cm. Hänge höjd 2,5 cm, kedja längd 40,5 cm. Totalvikt 23 gram.
En diamant fattas på hänge. Obetydligt ytslitage.