Fanerad med bland annat jakaranda. Beslag av mässing. Skiva av brun kalksten. Tre lådor. Längd 108, bredd 54, höjd 86 cm. Nyckel finns.
Senare bakben och bakstycke. Frambenen omfanerade. Fanerlagningar. Skivan med gamla nagg. Ställvis fanerbortfall. Nyckel finns men passar inte.