Spelbord fanerade med mahogny, samt delvis massiv mahogny. Utfällbara skivor med stödben. Sargen med låda, sidorna med utdragbara ljusbrickor. Beslag av mässing. Längd 88,5, bredd 43,5-87, höjd 75,5-78 cm vardera.
Skador såsom sprickor, fläckar, smärre delar saknas. Lagningar.
Frötuna gård, Rasbo socken, Uppland.