Bestående av 19 flata och 17 djupa tallrikar. Dekor i underglasyrblått, med motiv av tranor i blommande trädgård. Diameter 22-22,5 cm
Slitage, mistor, bränningssprickor, glasyrnagg samt nagg.
10 flata med sprickor.
6 djupa med sprickor. 1 djup med lagningar.