OLOF ARENIUS, ett par, olja på duk.
"Johan Gabriel Sack" (1697-1751) & "Eva Bielke" (1706-1778). Duk, vardera 81 x 66 cm. Sengustavianska ramar.
Retuscher, krackelerade, gulnad fernissa.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, troligtvis SPA (1925:669), SPA (1922:939)