Bord fanerat med mahogny och med inläggningar av ljusare träslag. Sargen med låda, beslag av mässing. Längd 69, bredd 47, höjd 73 cm. Nyckel finns.
Renoverat, omarbetat och kompletterat, senare skiva, låda och beslag. Smärre skador och slitage, beslag saknas, ett ben med lagning.