ÄMBETSMANNA INSIGNIA, ett par, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Broderat i guld, blått samt korall mot mörk botten föreställande en fenixfågel, fladdermöss, lyckotecken samt buddhistiska element. Mått med ram 30x32,5 cm.
Slitage, lösa trådar, ej examinerade ur ram.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.