Dekor i underglasyrblått, en från Mingdynastin, med motiv av växter, diameter 15 cm (nagg). Två från Qingdynastin, med motiv av flodlandskap, på hög fot. Diameter 13,8 cm (en med spricka samt ifyllda nagg, båda med nagg, den andra med smärre ifyllda nagg).
Slitage, en med smärre kantspricka, Smärre ifyllda nagg. Nagg, bränningssprickor och mistor.