Dekor i underglasyrblått och famille rosefärger, med motiv av blommor, flodlandskap, växter, antikviteter, figurer, blommande trädgård. Längd på serveringsfat 38 cm. Diameter på tallrikar 22-23 cm.
En tallrik med smärre ifylld nagg. Fyra tallrikar med nagg. En tallrik med omfattande skador. Stekfat med sprickor.