Dekor i underglasyrblått, bestående av:
Fyra tallrikar, med motiv av tuppar, blommor och växter, diameter 22,5-24 cm (en med spricka).
Tre djupa, med motiv av blommande trädgård, ett par med flodlandskap, diameter 22,5-22,8 cm (nagg).
Ett serveringsfat, med motiv av flodlandskap, längd 29 cm.
Slitage, glasyrnagg, smärre nagg. En med spricka.