Dekor i underglasyrblått, såssnipa med motiv av blommande trädgård, längd 19 cm. Kanton ljusstake, med motiv av fåglar, trollsslända och blommor. diameter 14,5 cm.
Sprickor vid handtag. Slitage. Smärre kantlagning.