CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, matbord, "Näyttely Senior", samt stolar 6 st, för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1950-tal.
Utdragbart bord. Illäggsskiva à 63 cm. Skivan förvaras under bordsskivan. Längd 185 cm, bredd 90 cm, höjd 73 cm. Bordets totala längd utdraget 248 cm. Stol: rygg med flätad läder, sitsen tygklädd. Bredd 44 cm. Höjd 88 cm.
Bordet samt stolarna renoverade. Original lädret på ryggstöden med åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius. Sidorna 30-31.
Boken kommer med på köpet.
Formgivet 1955.