CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Caravelle", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Roterande centralfot i teak. Fast stoppad klädsel med knappar. Nackkudde och plymåer. Originalklädsel i rött läder. Bredd 85 cm. Höjd 95 cm.
Åldersrelaterat slitage ja jälkiä.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius. Sid 163.
Boken kommer med på köpet.
Formgiven 1962.