CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffbord, "Studio", för HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt.
Teak. Längd 130 cm. Bredd 55 cm. Höjd 50 cm.
Åldersrelaterat slitage.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius. Sid 162.
Boken kommer med på köpet.