CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, soffa, "Studio" för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt.
Stommen med flätade läderband. Original plymåer med tygklädsel på sits och rygg. Längd 180 cm. Höjd 75 cm.
Åldersrelaterat slitage och defekter.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius. Sid 144-145.
Boken kommer med på köpet.
Formgiven 1954.