CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Pedro", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1950-tal.
Fast stoppad brun klädsel. Bär tillverkarens stämpel Bredd 73 cm. Höjd 82 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius.
Boken kommer med på köpet.
Formgiven 1952.