CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, fåtölj, "Korsika", för Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1960-tal.
Teak stomme med fast klädsel. Bär tillverkarens stämpel. Bredd 55 cm. Total höjd 78 cm.
Åldersrelaterat slitage och märken.
"Hiort af Ornäs, Master of Form", Anna-Kaisa Huusko & Johannes Wilenius. Sid 165.
Boken kommer med på köpet.
Formgiven 1966.