Invändigt förgylld. Skålarna uppburna av naturalistiskt utformade grenar med bladverk och blommor. Foten med genombruten dekor av slingrande rotsystem. Även stämplad 833 med stjärna. Höjd 26 cm. Vikt 717 g.
Glasinsats saknas troligen. Något skev. Smärre slitage.