WA BOLIN, ask med lock, silver, jugend, Stockholm 1918.
Invändigt förgylld. Rund med välvt lock krönt av cabouchonslipad röd sten. Dekor av blomstergirlander. Diameter 11 cm, höjd 6 cm. Vikt 198 g.
Smärre slitage. Under botten repor och ägarmärkning.
Svensk privatsamling.