VILHELM ARNESEN, Olja på duk signerad
Skolskeppet och fullriggaren Georg Stage passerar Amalienhave när den seglar ut ur Köpenhamns hamn. 104 x 154 cm
Åldersrelaterat slitage. Hål. Färgbortfall.
Gåva till Sydkraft från Nesa 1956.
EON tidigare Sydkraft
Köpenhamns "skyline" är tydligt avbildad med bl.a. spiror och torn från Börshuset, Vår Frälsares Kyrka, Fredrikskyrkan och St Nikolaj kyrka.