Avbildar Kaneyoshi som försvarar sig själv mot Takesune och Takashige. Publicerare: Kawaguchi-ya Uhei. Daterad 1847-1848. Total bildmått tillsammans 35 x 74,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Fläckar. Missfärgningar. Skador. Veck. Smutsig. Blekt. Vågigt papper eller duk.
From the collection of Hans Eklund (1921-2018).
See 'Kuniyoshi: The Warrior-Prints' by Basil William Robinson (Cornell University Press, Ithaca, NY, 1982), Nr T184.
See similar at Waseda University Theatre Museum, nr: 100-1634,
100-1635,
100-1636