OTTO G CARLSUND, akvarell och tusch, signerad och daterad Dresden 15/1 1922.
"Dresden spektrum Jokern". 17,5 x 12 cm.
Ej examinerad ur ram.
Gåva av konstnären till sin far Anton Carlsund, Stockholm.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.
Galerie Bel' Art, Stockholm, Otto G Carlsund, 1988.
Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 juni - 29 augusti, 2004, kat nr 4.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm "Otto G Carlsund", 22 september 2007 – 6 januari 2008.
Ur "Dresdenspektrum", Handgjord Lyxupplaga:
.
Jokern.
Detta kort är tillägnat husdjuren, vilka bestå av Puppchen, Vögelchen och Wäntzchen. Puppchen går på fyra ben och skäller, då kan ni gissa vem han är. Vögelchen visslar hela dagarna och är inte en misslyckad kyckling, utan en kanariefågel. Wäntzchen däremot arbetar alldeles tyst. Möjligt är att han visslar "Napoleons tåg över alperna", när han kryper över mina skjortveck, men jag hör honom ej. Förnimmer dock hans närhet märkbart. Stora vita märken. Hans släkt är såsom sanden i havet eller välsignad. Puppchen och Wäntzchen äro tecknade i naturlig storlek. Vögelchen något förminskad, som ni förstå."