I form av ett laggat kärl, rakt handtag av ebenholts. Stämplar även på locket. Höjd 18,5 cm, total vikt 560 gram.
Repor, liten stötskada på snåsen.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.
CITES-intyg medföljer
Läs mer om CITES-bestämmelser här