CAROUSCHKA STREIJFFERT, MATTA, "Construktion", handtuftad, konturerad, ca 394 x 242,5 cm.
Tillverkad i Thailand 1990. Modernistisk komposition med delar av olika brokonstruktioner i New York i färgerna svart, benvitt, akvamarin och olika grå nyanser. Baksidan med två etiketter. (Unik).
Obetydligt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador.
"Construktion", handtuftad, tillverkad 1990, unikt exemplar.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.