Mörkbetsad ek. Skuren dekor i fält. På tassfötter. Uppfällbart lock med dekor på undersida samt med underliggande lös textilklädd sits. Löstagbar front med bakomliggande förvaring. Bredd 150. Djup 60. Höjd 72 cm.
Restaurerad/kompletterad. Torrsprickor. Maskstungen. Skador. Slitage. Repor. Märken. Locket löst.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.