Mörkbetsad och svärtad ek. Tvådelad. Överdel med dörrpar med bakomliggande förvaring. Nederdel med låda samt dörrpar med bakomliggande förvaring. Bredd 152, Djup 64. Höjd 149 cm. Nyckel finns.
Nedre dörrpar låst. Övre dörrpar med kärvigt lås. Torrsprickor. Maskstungen. Slitage. Repor. Märken. Skador. Dekorbortfall.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.