Lätt lilafärgad glasmassa. Balusterformade på fot. Etsad dekor av stiliserad blomsterslinga. Silverpropparna stämplade Johan Fredrik Björnstedt, Stockholm (1807-1826). Höjd 24 cm.
Nagg. Proppar med bucklor. Slitage.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.