Svartpatinerade. Fickursstället och bläckstället Empire, Berlin, tidigt 1800-tal. Fickursstället med parställda delfiner, höjd 22,5 cm. Bläckstället med lock och underliggande sandströare, höjd 13,5 cm. Fatet diameter 21,5 cm.
Slitage. Bläckstället saknar invändig behållare för bläck.
Arenhövel, Willmuth, Eisen statt Gold, Preussischer Eisenkunstguss aus dem Schloss Charlottenburg, dem Berlin Museum und anderen Sammlungen, Berlin 1982, sid. 221, nr 478, jämför fickursställ gjuten på Kungliga preussiska gjuteriet 1810-20.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.