Slipad dekor. Två med lock. Bägarna med metallinfattad kant. Pokalens diameter 12, höjd 30 cm. Bägarnas diameter 7, höjd 10-14 cm. Skålens längd 16, bredd 11, höjd 10 cm.
En bägare saknar lock. Slitage. Pokal med lagning. Bägare med fotnagg.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.