Oval, urnformad, på romboid fotplatta. Delvis godronnerad dekor, pärlstav och bladsnitt. Uppsvängda hänklar och lock med bladsnitt och kulknopp. Stämplar även på locket. Höjd 13 cm, längd 13 cm, vikt 120 gram.
Slitage, repor, lockknopp med buckla.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.