Askfat med dekor av grip. Diameter 10,5 cm. Vikt 96 g.
Saltkar med lock av trä samt cigaretthållare, GAB, 1938.
5 skedar, bland annat Christian Hammer (Stockholm 1846-1891), 1855, längd 8,5-11,5 cm, total vikt 36 g.
1 fruktkniv med stålblad, otydliga stämplar, längd 17 cm.
1 uppläggningskniv, Gustaf Folcker (Stockholm 1807-1865), 1849, längd 21, vikt 79 g.
4 menyhållare med dekor av kronor, nysilver, höjd 2 cm.
Ett par saltkar med glasinsats och skedar, gustaviansk stil, 1800-talets slut, höjd 4,5 cm.
Slitage. Repor. Askfat något buckligt. Saltkar med bristningar och nagg. Monogram.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.