Röd botten med inskriptioner: 1930iL och tre stora polykroma medaljonger med växtornament. Benvit huvudbård med s.k. vinglasmönster.
Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre lagningar. Kortsidorna något avkortade.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.