Röd botten med stor grön medaljong samt polykroma ornament och stiliserade blommor. Ljusblåmelerad huvudbård med stiliserade blommor.
Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och hål. Skadade kortsidor.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.