Mörkblå botten med tre stora och fyra små polykroma medaljonger, stiliserade blommor och hörnornament. Benvit huvudbård med s.k. vinglasmönster.
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar. Sidorna med smärre trampveck och skador.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.