Fanerat med alm. Intarsiadekor. Delvis svärtat trä. Dörrpar med bakomliggande krokar samt en låda. Bredd 57,5. Djup 19. Höjd ca 71 cm. Nyckel finns.
Senare lås och krokar. Fanerskador. Torrsprickor. Dekorbortfall, lös list medföljer.
Tillhör Lars-Yngve Johanssons samling E323.