HANS VIKSTEN, Olja på duk/pannå, 10 st, signerade och daterad -71.
"Jorden runt på 80 dagar". En svit målningar som minne av flygresan jorden runt 1966". "New Delhi", "Vårt Pan-Am plan", "Med oss själva i väskorna", "Egypten", "Los Angeles", "Pakistan", "Hong Kong", "Japan", "New York" och "Thailand". 16 x 22 cm- 33 x 24 cm.