JOAN MIRÓ, portfölj med 8 pochoirer, numrerad 288, 1928.
“Il était une petite pie (There Was a Little Magpie)”, Lise Hirtz, 1928. Éditions Jeanne Bucher, Paris, tryckt av Saude, Paris. 8 pochoirer. 32,5 x 25 cm.
Slitage. Textilklätt omslag med hårt slitage. Bladen sprättade. Gulnade. Fläckar. Veck.
Hans Eklund, Stockholm.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Miró", 1972, kat nr 200.
Dupin 1-8, Cramer 1.