JULIA PEIRONE, fotografi signerad och numrerad 2/25 på etikett a tergo.
"Cheeks", 2012. 41 x 35 cm.
Ej examinerad ur ram.
Julia Peirone som är utbildad på Högskolan för fotografi i Göteborg och i fri konst på Konstfack i Stockholm har sedan debuten kring millennieskiftet utforskat kopplingarna mellan identitet och fotografisk bild. Hon är känd för sina fotografier av tonårsflickor. Personerna i hennes bilder är ofta fångade i poser där ögon är halvt stängda och munnar halvöppna. De är ofta även fångade i en pågående rörelse. Detta gör att hennes bilder beskrivs som att de avslöjar modellernas inre liv. I Svenska Dagbladet den 2 januari 2013 beskrivs de poser kvinnorna intar, av journalisten Joanna Persman: "Poserna är föga smickrande, men desto mer äkta som en sammanfattning av tonårens villrådighet. Det mysterium som de unga utgör för oss, är inget i jämförelsen med den gåta som de utgör för sig själva."
mars 2017- mars 2018 visades verk av Julia Peirone i grupputställningen "Golden Sunset" på Moderna Museet. I utställningen, som lånat sin titel från ett av Julia Peirones porträtt av tonårstjejer i en serie där varje verk är döpt efter en cocktaildrink, visas fotobaserade verk som nyligen förvärvats till museets konstsamling. Peirones första stora separatutställning visades 2017 på Göteborgs konstmuseum.