Kan inte nå servern

Robert Rauschenberg

(USA, 1925-2008)
Robert Rauschenberg
(USA, 1925-2008)

ROBERT RAUSCHENBERG, multipel. Handgjort papper, bambu och tyg, 1975, signerad och numrerad 22/33.

"Hard Eight". 66 x 84 cm.

Ej examinerad ur ram. Blekt.

Litteratur

Gemini Publication Sequence Number, RR75-713)

Övrig information

Detta objekt visas endast i våra lokaler på Berzelii park 1 under perioden 13-16 februari, se öppettider på hemsidan.

This LOT will only be on display at our premises at Berzelii park 1 during February 13-16, please see our website for opening hours.

Konstnär

Robert Rauschenberg var en amerikansk skulptör och bildkonstnär konstnär född i Texas. Rauschenberg studerade vid Black Mountain College i North Carolina och vid Art Students League i New York tillsammans med bland annat Cy Twombly. Rauschenberg kan ses som representant för den abstrakta expressionismen, popkonsten och kallas ibland även neo-dadaist likt Jasper Johns. På 1950-talet blev han känd för sina så kallade "Combines" som bestod av icke-traditionella material och föremål som fördes samman till innovativa kombinationer. Ett känt verk av Rauschenberg finns på Moderna Museet i Stockholm och heter ”Monogram”. Verket består delvis av en uppstoppad get med ett bildäck runt midjan. Rauschenbergs verk kännetecknas av en dialog mellan ”the handmade and the readymade”.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
31 100
S
E
K
2 711
E
U
R
2 838
USD
Utropspris
15 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (33 bud)
7
17 feb 2019 21:42
31 100 SEK
3
17 feb 2019 21:42
30 100 SEK
7
17 feb 2019 21:42
29 100 SEK
3
17 feb 2019 21:41
28 100 SEK
7
17 feb 2019 21:41
27 100 SEK
3
17 feb 2019 21:40
26 100 SEK
7
A
17 feb 2019 21:39
25 100 SEK
3
17 feb 2019 21:39
25 000 SEK
7
17 feb 2019 21:38
23 000 SEK
3
17 feb 2019 21:37
22 000 SEK
7
A
17 feb 2019 21:37
21 600 SEK
7
A
17 feb 2019 21:37
21 000 SEK
3
17 feb 2019 21:37
20 000 SEK
7
A
17 feb 2019 21:37
19 500 SEK
3
17 feb 2019 21:37
19 000 SEK
7
A
17 feb 2019 21:37
18 500 SEK
3
17 feb 2019 21:37
18 000 SEK
7
17 feb 2019 19:42
17 500 SEK
4
A
17 feb 2019 16:08
17 000 SEK
7
17 feb 2019 16:08
16 500 SEK
4
16 feb 2019 23:50
16 000 SEK
6
A
16 feb 2019 23:50
15 500 SEK
4
16 feb 2019 23:50
15 000 SEK
6
16 feb 2019 14:39
13 500 SEK
4
A
16 feb 2019 14:39
13 000 SEK
4
A
16 feb 2019 8:54
12 002 SEK
5
16 feb 2019 8:54
11 502 SEK
4
A
11 feb 2019 21:12
11 002 SEK
1
11 feb 2019 21:12
10 502 SEK
4
10 feb 2019 23:37
10 000 SEK
3
9 feb 2019 10:46
9 500 SEK
2
8 feb 2019 23:10
7 500 SEK
1
8 feb 2019 8:16
5 000 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice