Invändigt förgylld, klockformad, dekor i niello av stadsvyer i kartuscher samt växtdekor. Undertill märkt F.S. 640, senare svensk kontrollstämpel. Höjd 10 cm, vikt 145 gram
Slitage, obetydliga bucklor.
Falk Simons samling: F.S. 640
Rolf Schmitz Collection
Gustaf Munthe, Falk Simons silversamling, Stockholm 1938, katalognr 709 (F.S. 640) sid 283