Strykjärn, Husqvarna Vapenfabrik, design Sixten Sason 1955.
Strykjärn, Husqvarna Vapenfabrik, utvecklad modell, ca 1961.
Strykjärn, Elektro -Helios. Design Ralph Lysell, 1940-tal.
Längd 20-23 cm
Ej funktionstestad. Smärre slitage.
Torbjörn Lenskog Design Collection.