CARL CHRISTIAN CHRISTENSEN, väggur, signerad och daterad 1905.
Urhus i lövträ med skuren dekor av bl.a träd och ugglor flankerande ett timglas. Urtavla i plåt med kopparsiffror. Urverk märkt "Gustav Becker", ej installerad. Pendel och nyckel finns. Höjd ca 105 cm, bredd ca 53 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Lagningar. Kompletterad med senare skruv. Torrsprickor. Delar ej installerade.